ELPO Nábytok

Sedačka: Ako umiestniť sedačku, aby bola podľa feng shui?

sedačka

Sedačka je ústredný nábytok, ktorý tvorí dominantu obývačky. Mnohokrát je však viacero možností, kde ju v miestnosti presne umiestniť, a ako ju otočiť. Čo si o umiestnení sedačky myslí povestné Feng Shui? Pozrime sa na pár zaujímavých tipov, ktoré môžu poslúžiť ako skvelá inšpirácia pre umiestnenie vašej sedacej súpravy.

Umiestnenie nábytku v priestore má rozhodne vplyv na tok energie, a tým aj celkovú atmosféru, ktorá sa vytvorí. Sedačka sa zvykne používať nielen na komfortné sedenie počas pozerania televízie, počúvania hudby, rozhovorov s rodinou alebo priateľmi, no často napríklad aj na prácu. Je teda skvelé inšpirovať sa tipmi na jej umiestnenie podľa feng shui.

Sedačka umiestnená k stene poskytne oporu

Podobne ako feng shui umiestnenie postele je aj umiestnenie sedačky pri stene úplne ideálne. Stena dodá pevnú oporu za chrbtom a ten, kto na nej bude sedieť nadobudne pocit istoty a bezpečia. Zrkadlá neumiestňujte za pohovku, no pokiaľ máte krb, situujte ich nad krb, alebo na inú stenu, kde priestor opticky rozšíria. Medzi pohovkou a stenou môžete nechať úzku medzeru pre prúdenie vzduchu.

sedačka, nábytok

Sedačka s výhľadom na dvere

Výhodná pozícia sedacej súpravy je, keď z nej máte výhľad na dvere, no nie ste s nimi v jednej línii alebo priamo proti nim. Táto pozícia umožňuje prehľad nad dianím v celej miestnosti a vytvára príjemný a bezpečný pocit. Vo Feng Shui sa tejto polohe postele alebo sedačky hovorí veliteľská a často sa využíva v usporiadaní nábytku rôznych miestností. Umiestnenie posilňuje priestor a vyhýba sa zraniteľnostiam.

Ako sa sedačka vyhne konfrontačnej pozícii?

O konfrontačnej pozícii hovoríme vo Feng Shui vtedy, keď je sedačka umiestnená priamo proti dverám. Energia tak môže spôsobovať pocit, že ste neustále rušený. Pokiaľ máte v obývačke viaceré sedačky alebo kreslá, vyhýbajte sa umiestneniu oboch kusov priamo proti sebe. Lepšie je umiestniť ich do tvaru L alebo zo strany, aby vytvárali skôr poloblúk, ako stáli proti sebe. Atmosféra tak bude príjemnejšia a vy aj hostia budete viac uvoľnení.

sedačka

Aby sedačka nebola pod stropným trámom

Pohovky by podľa Feng Shui nemali byť umiestnené pod stropnými trámami, pokiaľ bývate v modernom rodinnom dome alebo lofte. Trám pôsobí ťažko a môže pre sediaceho predstavovať energetické bremeno. Ak to však nie je možné zabezpečiť, skúste trámy natrieť tou istou farbou ako strop, aby sa oslabil ich vizuálny vplyv. Je však mnoho ľudí, ktorým sa trámy práve páčia. V tom prípade natočte sedačku tak, aby nebola priamo v línii s trámom.

Čo robiť, ak nemôže byť sedačka podľa pravidiel feng shui? 

Ak z určitých dôvodov nemôžete mať ideálnu polohu sedačky, nevadí. Energie sa dajú zharmonizovať doplnkami a rastlinami. Pokiaľ musí byť sedačka proti dverám, môžete k nej umiestniť rastlinu alebo stolné, či stojaté lampy z oboch strán a priestor zladiť. Riaďte sa svojim pocitom, aby ste sa v miestnosti cítili dobre, príjemne a uvoľnene.

calunena sedačka

Akým smerom má byť sedačka otočená?  

Ideálne smerovanie pohovky je podľa Feng Shui na juh. Nielenže prináša veľa svetla, ale aj dobrej nálady a spoločenskej atmosféry. Juh je dobrý aj pre nové nápady.

Juhozápad sa zase spája s kvalitou života, praktickosťou, rodinnou harmóniou a prehlbujúcimi sa vzťahmi. Smer západu je ideálny pre romantiku, potešenie, pocit spokojnosti. Je dobrý, keď chcete byť niekomu nablízku. Severozápad využite vtedy, keď máte zodpovednosť, pomôže vám postarať sa o potreby rodiny. Je prospešný pre múdre rozhodnutia. Sever je najpokojnejší smer, jednoducho upokojuje. Severovýchod zase prináša motiváciu, zmysel a nové smerovanie. Východ je dobrý, ak chcete byť aktívnejší, ambicióznejší a zamestnanejší. Je ideálny, keď sú dobré nápady, ktoré ale treba aj zrealizovať. No a juhovýchod môže pomôcť harmonickému pokroku v živote. Je priaznivý pre tvorivosť a komunikáciu.

Chcete si prezrieť naše dizajnové pohovky?

Čalúnená sedačka dodá priestoru nielen veľa novej energie, ale aj pocit pohody a “zmäkčenia” toku energie.

obývačka vintage styl, Elpo nábytok, sedačka