ELPO Nábytok

Staňte sa dizajnérom svojho domova! Rady pre modernú obývačku

obývačka Elpo nábytok

Obývačka je jednou z najfrekventovanejších izieb a práve preto v nej veľmi často vidíme meniace sa trendy v dizajne. Predstavuje priestor na stretávanie sa celej rodiny, oddych i pozývanie návštev. Je preto skvelé, keď si ju urobíme príjemnou, útulnou a modernou. Práve obývacia izba je to správne miesto, kam umiestniť moderné dekorácie či nové trendy kúsky nábytku. Poďme sa preto pozrieť na tipy, ako si obývaciu izbu skrášliť a urobiť z nej naozaj útulný moderný priestor.

Interiéroví dizajnéri naznačili, na čo sa môžeme tešiť budúci rok v trendoch dizajnu obývačky. Zútulniť si ju budeme môcť vrstvami textúry, teplou a príjemnou farebnou paletou a eklektickým mixom nábytku. „Cieľom je vytvoriť obývacie izby, v ktorých sa budete cítiť pohodlne a prívetivo“ hovorí americká dizajnérka Cortney Bishop. Túžba majiteľov domov po teple a autenticite bude v roku 2024 hlavným hnacím motorom a trendom pre výber nábytku do obývačky. „V súčasnosti ľudia chcú mať doma ešte viac pohodlia a priestor, ktorý odzrkadľuje, kto sú a ako žijú,“ hovorí Amber Lewis, hlavná dizajnérka a zakladateľka Amber Interiors.

Ak zvažujete aj vy oživenie svojej obývačky, prezradíme pár tipov a predstavíme obľúbené štýly, ktoré z miestnosti urobia naozaj moderný priestor s využitím trendov pre rok 2024.

Obývačka skrášlená vintage kúskami

Nábytok a vintage výzdoba inšpirovaná v nedávnej minulosti alebo vyrobená ručne v štýle remeselných prác bude trendom, s ktorým určite zaujmete. Vintage kúsky nábytku, umenie či dekorácie môžete pridať aj do svojej obývačky. Vyberajte také, ktoré pre vás niečo znamenajú alebo ladia s vašim nábytkom. Ozdobte prázdnu stenu nejakým vintage obrazom alebo policu novým kúskom umenia, starými hodinami alebo lampou. Nemusí ísť pritom o drahé veci, mali by však vyzerať štýlovo.

Rovnako si môžete priestor skrášliť ručne vyrábanou keramikou, prútenými dekoráciami a podobne. Nádherná váza či iný unikátny kúsok rozhodne oživí váš priestor. Trocha histórie alebo ručná výroba majú v sebe nadčasový prvok, ktorý určite pretrvá. Vhodný je aj nábytok a doplnky s patinou alebo oživenie starého nábytku, ktoré môže spraviť priam zázraky pri personalizácii priestoru. Vyjadrite svoj štýl a inšpirujte sa!

 

Chcete si pozrieť náš nábytok s vintage jednoduchým štýlom? Rozhodne ide o trendy kúsky, ktoré objavíte TU.

obývačka vintage styl, Elpo nábytok

Eklektický štýl pre jedinečnosť obývačky

Vzrastajúca túžba vytvoriť autentický osobný priestor v obývačke sa v najbližšom období prejaví v eklektickom štýle. V novom roku môžete svoj priestor spraviť naozaj jedinečným s využitím eklekticity nábytku. Znamená to, ladiť rôzne kúsky nábytku do jedného celku, ktorý bude doslova rozprávať váš príbeh a bude pôsobiť harmonicky a príjemne. Prináša obrovskú individualitu a možnosť kombinovať aj úplne odlišné dizajnové kúsky.

Eklektický štýl je o miešaní starého s novým a zároveň o kombinovaní rôznych štýlov a motívov. Je pravda, že sa to ľahšie povie, ako urobí, pretože táto kombinácia nábytku a dekoratívnych kúskov sa môže rýchlo zmeniť na neprehľadný neporiadok, ak nie je starostlivo usporiadaná. Aby ste tomu zabránili, vytvorte si ohnisko, ktoré bude viesť oko, teda nejaký ústredný bod miestnosti, čo môže byť sedačka, kus nábytku alebo stena s obrazmi. Vyvarujte sa extrémom a preháňaniu. Trik, ako dosiahnuť, aby rôzne prvky spolupracovali, je nájsť jednotiaci prvok, ktorý môžete v interiéri opakovať, napríklad farbu, vzor či textúru.

Kombinujte maximálne 4 farby a ich odtiene. Môžete skombinovať viaceré vzory a textúry. Kúsky nábytku nemusia byť z toho istého sektoru, stačí ich prepojiť nejakým jednotiacim prvkom. Môžete tak pridať kreslá v úplne inom tvare a farbe alebo knižnicu, ktorá sa odlíši. Zostavte si modernú obývačku z rôznymi štýlmi. Kombinujte však maximálne 2 – 3 štýly.

Objavte nábytok, ktorý vám pomôže vytvoriť tento jedinečný štýl aj u vás doma v obývačke. KLIKNITE SEM.

obývačka, eklektický štýl, Elpo nábytok

 

Textúra na nábytku prináša do obývačky pocit

Textúra vrstvenia je technika, ktorú používajú interiéroví dizajnéri, aby dodali priestoru hĺbku a zaujímavosť a dosiahli ten príjemný, pohodlný a útulný pocit, ktorý si spájame s obytným priestorom. Skombinujte rôzne textúry výberom rozličných povrchových úprav, materiálov pre váš domov – tvrdých, mäkkých, reflexných alebo matných – a začlenením mäkkého nábytku so zmesou vzorov a textúr do schémy. Kombinujte rôzne látky, pridajte vankúše, prehozy ap.

Koberce sú skvelou príležitosťou, ako pridať nielen nuansy vo vzore a tóne, ale aj textúru a mať hmatový zážitok. Od omietky cez čalúnenie až po tapety s bohatou textúrou, možností je naozaj veľa. Steny nemusia byť vždy len ploché, ale môžu sa stať vizuálne podmanivým prvkom dizajnu, ktorý dokáže skutočne zaujať zmysly.

 

Chcete vniesť textúru do vašej obývačky? Čalúnené sedačky sú jedinečnou modernou dizajnovou príležitosťou. Navyše sa dajú mnohé aj rozkladať. Pozrite si naše sedačky TU.

 

Obývačka s ryhovanými detailmi

Na výstavách dizajnu sa počas celého roka vystavovali ryhované detaily, ktoré zdôrazňovali všetko od kuchynských ostrovčekov cez kúpeľňové umývadlá až po nábytok do obývačky. Moderný trend predstavuje plytké drážky pozdĺž povrchu, zvyčajne vertikálne, čím sa vytvára dekoratívny a niekedy aj funkčný detail. Estetika dodáva priestoru vizuálnu textúru a zaujímavosť.

Zakomponujte do svojej obývačky ryhované detaily prostredníctvom ryhovaného konferenčného stolíka alebo iného kúska nábytku či ryhovaného skla na dvierkach skriniek. Prípadne poslúži aj detail ako ryhovaná váza alebo iná dekorácia.

 

moderná obývačka, Elpo nábytok

 

Obývačka plná útulných teplých farieb

Jedným z najdiskutovanejších trendov roku 2024 je paleta teplých farieb. Farby, ktoré sa považujú za teplé, sú tie so žltým, oranžovým alebo červeným podtónom. Čistá modrá je studená farba, ale modrá so žltým podtónom sa stáva teplým modrým odtieňom. Rovnako červená s modrým podtónom sa stáva studeným odtieňom červenej. To isté platí pre neutrálne farby a vyzerá to tak, že chladné sivé a výrazné biele uvoľnia v budúcom roku miesto pre teplejšie neutrálne, ako sú béžové, krémové sivobiele, hnedé a opálené.

Dizajnéri odporúčajú začleniť rôzne tóny, textúry a vzory, aby vytvorili viac vrstvený vzhľad v priestore.

Ďalšou teplou farbou, ktorá by mala budúci rok zaplaviť obývačky, je farba roka od Pantone, Peach Fuzz. Tento jemný ružovo oranžový odtieň vybrala spoločnosť Pantone, aby zachytil vrodenú potrebu pestovať blízkosť, spojenie a súcit. Farba je jemná a útulná a vytvára príjemnú atmosféru. Podporuje pocity jemného tepla, a či už sa objavuje na maľovanej stene, v dekoráciách, alebo pôsobí ako akcent vo vzore, napĺňa nás upokojujúcou energiou.

 

Obývačka vo výraznej farbe či so vzormi

Pokiaľ potrebujete uniknúť od bielych a neutrálnych farebných minimalistických interiérov, ktoré dominujú v posledných rokoch, môžete sa obrátiť na výrazné farby berúce interiéry útokom, a to nielen na stenách, ale aj v zariadení, spotrebičoch, dekoráciách a modernom umení. Ľudia prehodnocujú v súčasnosti farby ako formu sebavyjadrenia a osobnosti. Stávajú sa nebojácnejšími, pokiaľ ide o naplnenie ich priestorov – najmä obývacích izieb – odvážnymi odtieňmi.

 

Možno aj vy uvažujete o výraznej farbe do svojej obývačky – vybrať si môžete napríklad výraznú farbu sedačky. Pozrite si naše modely TU.

moderná obývačka 2024, Elpo nábytok