ELPO Nábytok

Ako umiestniť posteľ v spálni, aby ste dodržali Feng Shui? Budete sa cítiť lepšie!

ako umiestniť posteľ, feng shui spálňa

Feng Shui spálne je umenie, ktoré dokáže zharmonizovať energiu miestnosti tak, aby ste sa v nej cítili lepšie. Poradí, ako umiestniť posteľ a čoho sa vystríhať.

Čo znamená Feng Shui a prečo sa ním vôbec zaoberať? Zjednodušene by sa dalo povedať, že ide o starovekú čínsku prax energetickej harmonizácie priestoru, ktorá dokáže pozitívne ovplyvniť prúdenie energie. Aplikuje sa na stavbu, priestor alebo jednotlivé miestnosti. Ponúka zaujímavé návody, ako umiestňovať nábytok, ako pracovať s farbami, tvarmi, materiálmi a využíva pri tom aj smery svetových strán. Prinášame vám pár inšpirácii a tipov, ako feng shui spálne vylepšiť.

Umiestnenie postele berie Feng Shui vážne

Posteľ a jej umiestnenie má vo Feng Shui dôležité postavenie, pretože energia daného miesta ovplyvňuje človeka počas niekoľkých hodín spánku, kedy oddychuje, potrebuje sa uvoľniť a zregenerovať. Práve poloha postele vplýva na celkovú atmosféru v miestnosti, ako aj na kvalitu spánku. Posteľ by mala preto stáť tak, aby ste z nej mali výhľad na dvere. Nohy by však priamo do dverí smerovať nemali. Ak to inak nejde, zharmonizujte danú polohu postele proti dverám tak, že umiestnite medzi posteľ a dvere zástenu alebo paraván.

Rovnako sa vyhnite aj umiestneniu postele priamo pod oknom. Omnoho príjemnejšie je oprieť čelo o pevnú stenu, aby bola hlava plne chránená. Feng Shui tiež odporúča umiestniť posteľ tak, aby mala z oboch strán pohodlný prístup, a aj miesto na nočné stolíky.

Možno si poviete: Veď, keď spím, je úplne jedno, kde je posteľ umiestnená. Mnohým to však jedno nie je. Usporiadaním alebo výmenou nábytku viete totiž značne zmeniť atmosféru, a tým aj svoj pocit. Úlohu tu zohráva najmä pocit bezpečia a väčšia útulnosť, ktoré v mnohých prípadoch dokážu riešiť problém so zaspávaním alebo celkovo s kvalitou či dĺžkou spánku. Usporiadanie vecí a nábytku totiž ovplyvňuje prúdenie energie a tá dáva pozitívny a harmonický pocit vtedy, keď prúdi v príjemných vlnách. Ostré hrany a príliš mnoho priamych línií vyostrujú aj energiu v miestnosti, a to môže na človeka pôsobiť disharmonicky a rušivo. Preto pochopenie Feng Shui prináša úplne iné usporiadanie každej miestnosti, a tým aj harmonické prúdenie energie.

Výhľad z postele v spálni na dvere dodáva tak podvedome kontrolu nad celou miestnosťou a vytvára príjemný pocit bezpečia, ktorý sa následne prenáša aj do života.

Poloha postele a jej smer

Keby sme vo Feng Shui zašli ešte trochu ďalej, brali by sme do úvahy aj smery svetových strán. Tie svojou energiou pôsobia na človeka v jeho priestore. Preto sa podľa nich dajú miestnosti harmonizovať, a to pomocou energie piatich prvkov. Smerovanie hlavy pri spánku tak môže ovplyvňovať až 8 rôznych energií svetových strán. A čo jednotlivé vplyvy prinášajú, to si teraz v skratke priblížime:

Sever: Tento smer posilňuje pocity pokoja a kľudu, je preto ideálny pri nespavosti či nervozite, alebo keď sa potrebujete cítiť intímnejšie. Všeobecne nie je vhodný pre mladých ľudí.

Juh: Má silnú energiu a ohnivý element. Využiť sa dá, keď sa chcete cítiť vášnivejšie, výraznejšie alebo spoločensky. Nie je však veľmi vhodný pri problémoch so spánkom, stresom alebo pri častých hádkach.

Západ: Spája dobrý spánok s pocitom spokojnosti. Pomáha financiám i romantike. Je však vhodnejší pre tých, ktorí už majú vybudovanú kariéru.

Východ: Je ideálny pre mladých. Táto strana podporuje pocity budovania, nových nápadov, ambícií a podobne. Východná energia je najaktívnejšia na začiatku dňa a pomáha zobudiť sa s nadšením.

Severozápad: Podporuje dlhý a hlboký spánok. Prináša energiu spojenú s vodcovstvom a zodpovednosťou.

Severovýchod: Pre dobrý spánok môže byť príliš tvrdý či dráždivý, avšak prináša pocity lepšej motivácie, súťaživosť a rozhodnosť. Tento smer pri spánku môže byť výhodný pre získanie jasnejšej predstavy o smere života. Citlivejším povahám sa však veľmi neodporúča.

Juhozápad: Môže byť prospešný, ak sa chcete cítiť ustálenejšie, alebo ak chcete zlepšiť kvalitu života v zmysle lepších vzťahov, šťastnejšieho rodinného života či uspokojenia v práci. Je vhodná pre dobrý spánok, praktickosť a realizmus.

Juhovýchod: Sa spája s budúcnosťou, prosperitou a rastom. Podporuje energiu komunikácie, vzťahy, predstavivosť, tvorivosť, nápady a dlhodobé ciele.

V mnohých menších spálňach môže mať poloha postele obmedzené možnosti. Nezúfajte však, je ešte mnoho iných spôsobov, ako si priestor zharmonizovať a časom sa možno presťahujete do priestrannejšej spálne.

feng shui spálne, Elpo nábytok rady

Obrázky: 1. Vankúše, prehozy a príjemné farby spomalia a stlmia energiu a vytvoria tak príjemnú atmosféru. 2. Priame línie v miestnosti, ktoré narážajú na rohy a steny a vytvárajú príliš ostrú energiu, zjemníte natočením kusov nábytku kolmo na rohy, kúty alebo do oblúka (ako je na obrázku 2 kreslo a stolík), aby sa priame línie narušili a aby sa energia príjemne zvlnila.

Zrkadlo v spálni? Závisí, kde

Zrkadlá v spálni odrážajú energiu, preto ak ho chcete mať, umiestnite ho tak, aby sa posteľ v zrkadle neodrážala. Spálňa má byť pokojná a zrkadlo skôr podporuje prúdenie energie, rozširuje opticky priestor. Je preto lepšie sa mu v spálni vyhnúť a zvoliť skôr dekoratívne prvky ako sú obrazy, rastliny alebo závesy.

Nočné stolíky pre stabilitu a rovnováhu

Nočné stolíky umiestnené na oboch stranách postele dodávajú miestnosti a posteli majestátnosť, stabilitu a najmä energiu väčšej rovnováhy. Umožňujú vám umiestniť na ne pekné stolné lampy s mäkkým teplým svetlom, sviečku alebo knihu či iné osobné predmety, ktoré vo vás budú vzbudzovať pocit pohody, uvoľnenia a lásky.

Čím vyššia posteľ, tým väčšia intelektuálna stimulácia

Niektorí autori uvádzajú, že medzi posteľou a stropom by malo byť aspoň 1,8 m voľného priestoru, aby mohla energia prúdiť. Pokiaľ máte posteľ bez úložného priestoru nechajte oblasť pod posteľou voľnú. Čím výššia je vaša posteľ, tým viac stimuluje intelektuálnu energiu, čím je nižšia, tým viac uzemňuje a podporuje praktický aspekt života.

Do spálne, a to najmä na steny, voľte skôr upokojujúce farby, ako je krémová, béžová, príjemné odtiene sivej, zelenej alebo modrej. Feng Shui odporúča drevenú posteľ, ktorá podporí prírodnú energiu. Čalúnená posteľ energiu ešte viacej stlmí a upokojí jej prúdenie, rovnako ako koberce, prehozy vankúše a iné príjemné látky.

Elektroniku posúva Feng Shui mimo spálňu

Ideálne je mať v spálni čo najmenej elektroniky, prípadne aspoň čo najďalej od postele a vašej hlavy, keď spíte. Magnetické polia elektronických prístrojov môžu narúšať váš spánkový cyklus.

Feng Shui v spálni môže teda vytvoriť príjemnú oázu pokoja a harmónie. Experimentovanie s týmito tipmi pomôže nájsť usporiadanie, ktoré vám prinesie väčšiu kvalitu oddychu, energiu a pokoj. Vaša spálňa môže byť miestom, kde sa každé ráno budete cítiť nielen fyzicky, ale aj energeticky zregenerovaní.

Zdroj: Feng šuej pre šťastný domov, Simon Brown