Máte dobrý matrac? Ktoré kritéria sú dôležité a čo všetko zvážiť pri výbere
V súvislosti so zlepšovaním kvality spánku sa realizovali aj viaceré výskumné štúdie, ktoré zisťovali, ako v tomto smere pomôže dobrý matrac, a aký by to mal byť.
Všetci dobre vieme, že spánok je pre celkovú fyzickú a psychickú regeneráciu organizmu veľmi dôležitý. Získavame ním totiž novú energiu, ktorá nám dáva fyzickú i mentálnu silu po celý ďalší deň. Poruchami spánku však údajne trpí asi 15 – 30 % dospelých, pričom príčiny môžu byť rôzne. Často ide hlavne o stres alebo bolesti chrbta, a to najmä krížov, ktoré následne spôsobujú problémy so zaspávaním, privodzujú nedostatočnú dĺžku spánku alebo časté nočné prebúdzanie.
Množstvo štúdií realizovaných za posledné desaťročia skúmalo práve súvislosti medzi tvrdosťou matraca, jeho kvalitou, prevedením a materiálmi, s kvalitou spánku a so zameraním na zníženie bolestí v oblasti krížov. Ukázalo sa, že dôležitým ukazovateľom, ktorý súvisí s lepším spánkom a menšou bolesťou dolnej časti chrbta, je práve správna tvrdosť matraca.
I keď neexistuje úplne jednoznačná zhoda, viaceré výskumy dospeli k podobným výsledkom. Zistili, že možným riešením pre všetkých, ktorých trápia bolesti chrbta v oblasti krížov, sú práve stredne tvrdé matrace. Mohli by ich totiž efektívne eliminovať, a tým zlepšiť kvalitu spánku dokonca bez ohľadu na vek či hmotnosť. Poďme sa však teraz pozrieť na atribúty, ktoré sú pri výbere matraca prioritou.
Kedy je čas na výmenu?
Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či je matrac ešte dobrý, alebo je už čas na jeho výmenu.
- Ak vidíte na matraci známky opotrebenia, ako sú preležaniny, deformácie, nerovnosti.
- Ak máte matrac viac ako 7 rokov.
- Pri pohybe vydáva matrac zvuky ako škrípanie, vŕzganie.
- Po prebudení sa cítite unavený, s bolesťami chrbta alebo krku.
Stredne tvrdý matrac môže znížiť bolesti chrbta!
Výskumné štúdie B. Jacobsona a kolektívu autorov z USA porovnávali bolesť chrbta, ramien, stuhnutosť chrbtice s kvalitou, pohodlím a efektivitou spánku u dobrovoľníkov, ktorí najskôr spali na komerčných pružinových matracoch, predávaných ešte pred rokom 2010, a následne 28 dní na stredne tvrdých matracoch. Vo všetkých prípadoch, nezávisle od počiatočnej kontroly spánku, boli pri použití stredne tvrdého matraca pozorované pozitívne výsledky, nezávisle od veku, hmotnosti, výšky či indexu telesnej hmotnosti (BMI). Zlepšenie spánku a zníženie bolestí chrbta sa postupne zvyšovalo medzi prvým a štvrtým týždňom od zavedenia nových matracov.
V ďalšej štúdii vykonanej na 313 dospelých, u ktorých bola po prebudení diagnostikovaná nešpecifická chronická bolesť dolnej časti chrbta, výsledky ukázali, že pacienti so stredne tvrdým matracom hlásili vyššiu úroveň zlepšenia z hľadiska bolesti aj invalidity.
Výskum deklaroval zníženie bolesti chrbta približne o 48 % a zlepšenie kvality spánku o 55 %; takéto zlepšenie korelovalo aj s výrazným poklesom úrovne stresu. Stredne tvrdé matrace sa preto odporúčajú najmä ľuďom trpiacim chronickými bolesťami krížov.
Penové matrace a ich možnosti
Penové matrace sa vyrábajú z rôznych materiálov, ale najmä z pamäťovej peny, a často sú vrstvené tak, aby vytvárali telu skvelú oporu. Pamäťová pena je vhodná pri bolestiach chrbta, a pre seniorov. Prispôsobí sa krivkám a tvarom celého tela, a preto je penový matrac vhodný aj pre polohovateľné postele, resp. rošty. Rozloží váhu tela rovnomerne a navyše tlmí pohyby viac než pružinový matrac, čím sa stáva vhodnejším, ak sa v spánku prehadzujete. Často sa vyrábajú ako obojstranné, kde každá strana má trochu inú tvrdosť, ktorú si podľa potreby môžete meniť. Pocitovo sú teplejšie a teplota sa ukázala byť dôležitý faktor pri zlepšení kvality a dĺžky spánku.
Naopak, pre ľudí s nadváhou (cca nad 100 kg hmotnosti) sa odporúča skôr tvrdší matrac, ktorý im poskytne požadovanú oporu. Penový matrac pre nich môže byť príliš mäkký. Na mäkkom matraci sa boky a ramená až priveľmi zaboria, čo vedie k vychýleniu chrbtice, a tým aj k možným bolestiam. Pozor však aj na to, aby nebol matrac pre vás príliš tvrdý. Tvrdý matrac totiž neumožňuje až také zaborenie ramien, čo následne vedie k nedostatku primeranej podpory krku, a môže spôsobovať bolesť a stuhnutosť ramenných kĺbov.
Kedy voliť pružinový matrac?
Pružinové matrace majú vo všeobecnosti vyššiu nosnosť. Sú preto vhodnejšie aj pre ľudí s nadváhou, ktorým sa odporúčajú najmä taštičkové matrace. Pružinové matrace zvyknú byť pevnejšie a tvrdšie, no úplne presnú tvrdosť má každý jeden model uvedenú na etikete alebo v popise. Tieto matrace sú priedušnejšie, a tým aj lepšie odvetrávané.
Aj pružinové matrace sa prispôsobia telu a môžu mať špeciálne ortopedické vlastnosti. Menej však tlmia pohyby. Sú vhodné i na pevné rošty a dodávajú o niečo chladnejší pocit než penové matrace.
Poloha tela pri spánku je pri výbere matraca dôležitá
Zaujímavé je aj to, že pri výbere matraca je potrebné okrem svojej hmotnosti zvažovať aj polohu pri spánku. Ak spíte na boku, pomôže skôr mäkší matrac, ak na bruchu, tak tvrdší, a ak na chrbte, tak niečo medzi.
Čo sa týka vankúša: Pri spánku na chrbte používajte nižší vankúš, rovnako ako aj pri spánku na bruchu (tu prípadne aj úplne bez vankúša(, no a pri spánku na boku môžete siahnuť aj po vyššom vankúši. Hlava by mala mať prirodzenú polohu.
Matrace z výskumu, boli vyhodnotené ako pohodlné, keď telo počas spánku vykazovalo zakrivenie podobné zakriveniu chrbtice pri stoji. Inak povedané, matrac by mal telu a chrbtici poskytovať pevnú oporu, no a podľa polohy tela pri spánku aj komfort pre kĺby a krk.
Telesná teplota patrí medzi parametre, ktoré sa tiež berú do úvahy
Skúmal sa aj vplyv teploty tela pri spánku a v tomto prípade boli najpohodlnejšie matrace, a tým zaručovali aj lepšiu kvalitu spánku, ktoré počas spánku udržiavali vyššiu telesnú teplotu, a zároveň podporovali krivku chrbtice a minimalizovali zbytočné pohyby tela.
Na základe údajov uvádzaných v spomínaných štúdiách sa dá teda tvrdiť, že stredne tvrdé matrace ponúkajú najviac výhod ľuďom s bolesťami krížov. Štúdie skutočne ukázali, že tieto matrace zlepšujú kvalitu spánku a znižujú riziko vzniku bolesti dolnej časti chrbta. Postele s aktívnym ovládaním a polohovaním zlepšujú zase zarovnanie chrbtice a kvalitu spánku. Manipulácia s teplotou pokožky pri spánku môže pomôcť oddialiť prebudenie a podporiť hlboký spánok.
Čo pri výbere matraca teda brať do úvahy?
- Rozhodne tvrdosť matraca – všeobecne sa odporúča stredne tvrdý matrac, a to najmä pri bolestiach chrbta, krížov a podobne.
- Polohu, v ktorej spíte najviac, pretože ovplyvňuje zakrivenie chrbtice. Prípadne zvoliť polohovateľnú posteľ.
- Akú máte telesnú hmotnosť. Váha môže byť rozhodujúca pre voľbu tvrdosti matraca.
- Otázka prehadzovania partnera pri spánku.
- Či chcete matrac skôr hrejivý, ktorý zabezpečí vyššiu teplotu pokožky, alebo chladivý.
Ak by ste si chceli pozrieť našu ponuku kvalitných penových a pružinových ortopedických matracov, KLIKNITE SEM.
Zdroj informácií o výskumoch: LINK