ELPO Nábytok

Plánujete refresh obývačky? Zamerajte sa na správny výber sedačky a tieto tipy

výber sedačky

Refresh obývačky môže priniesť pozitívne zmeny a vytvoriť ešte sviežejšiu a pohodovejšiu atmosféru. Pokiaľ aj vy túžite priniesť domov nejakú tú zmenu, zamerajte sa na výber sedačky. Pomôcť však môžu aj nasledujúce tipy a triky.

Sedačka tvorí základ obývacieho priestoru. Prináša komfort a dokonalý relax pri pozeraní televízie, ale aj pri spoločnom stretávaní sa celej rodiny či s priateľmi. Je miestom, kde rodina trávi svoj čas, preto jeho pohodlie môžeme podporiť tvarom, veľkosťou aj dizajnom sedacej súpravy. Aké sú momentálne trendy a aké tipy dávajú dizajnéri?

Výber sedačky a trendy

Rozhodne praktický a moderný trend predstavujú modulárne, rozkladacie sedacie súpravy, ktoré sú nielen skvelým komponentom do priestoru – dokážu mu dať oživenie a zaujímavý vizuálny prvok, ale prinesú aj dokonale prepojené miesto pre celú rodinu a zároveň komfortnú oddychovú zónu. „Prikláňame sa k dizajnom, ktoré sa prispôsobujú budúcim trendom – kúskom, čo sa dajú používať ďalšie roky,“ hovorí dizajnérka z amerického Living Spaces, Brynna Evans. Sedačky v tvare L – rohové sedačky, sú rodinné a útulné. Tvar do L má oddychový komponent, kde sa môžete vystrieť, a rozkladanie vám umožní zmeniť usporiadanie kedykoľvek to budete považovať za štýlové,“ odporúča. Podobne tvarovaná sedačka dokáže vytvoriť zónu, ktorá predelí priestor alebo zvýrazní jeho časť, pričom sa dokonale hodí aj pre menšie obývačky, ktoré je lepšie zariadiť pár vhodnými kúskami, než množstvom malých.

výber sedačky do obývačky

Jednoduchosť aj zamatové čalúnenie

Nová sedačka rozhodne prinesie do vašej obývačky refresh, ktorý hľadáte. Nová energia predstavuje motiváciu a kreativitu, povznesenie aj dodá lepšiu náladu. „Rok 2024 sa zrejme bude niesť v jednoduchosti štýlu,“ hovorí dizajnérka. Napriek tomu vintage sedačky v štýle Chesterfield budú zrejme malou výnimkou. Čalúnené tvary a prešité detaily prinesú dokonalú atmosféru a svojský nádych priestoru, ktorý nebude potrebovať žiadne ďalšie doplnky a vankúše.

V čalúnení majú prísť do popredia zamatové látky a príjemné povrchy, ktoré pôsobia útulne. „Zamatový povrch sedačky doplňte hodvábnymi alebo ľanovými doplnkami, ktoré sú vzdušné a pôsobia ľahko,“ radí dizajnérka Emilie Navarro. Zrejme najbližšie obdobie uvidíme skôr neutrálne a ľahké farby zamatových sedačiek namiesto ťažkých a jasných odtieňov,“ dodáva. Keďže farbou roka je odtieň Peach Fuzz, sú odtiene broskyňovej a jemne ružovej celkovo populárne aj čo sa týka kúskov nábytku ako sú sedačky. Aj keď sa broskyňová zdá byť skôr letnou farbou, so správnymi doplnkami môže fungovať po celý rok,“ hovorí Navarro. „V zime ju doplňte odtieňmi tmavej zelenej alebo modrej či jemne ružovej. V lete sa zamerajte na jemne ružové a broskyňové odtiene pre hladký chromatický pocit,“ radí dizajnérka, čo môže uľahčiť výber sedačky.

sedačky, obývačka, výber sedačky

Ako oživiť obývačku?

Dizajnéri tvrdia, že pokiaľ sa náš výhľad do miestnosti veľmi nemení, môžeme sa časom cítiť stagnujúco, či bez kreativity. „Aj sebemenšia zmena priestoru, či už v posune nábytku, dekoráciách, alebo celkovom usporiadaní môže priniesť zmenu v tom, ako sa budete cítiť,“ hovorí dizajnérka Gabrielle Santiago. Pritom stačí napríklad pridať do obývačky závesnú policu na obrázky či fotografie a ak to chcete ešte viac vylepšiť, nalepte tapetu nad alebo pod policu pre vytvorenie lepšieho ohniska.

Jednoduché preusporiadanie nábytku v obývačke nič nestojí a prinesie skvelý refresh, ktorý zmení váš každodenný pohľad. Oživiť môžu aj nové obrazy, vázy, či umelecké predmety. „Hľadajte odvážne kusy, pretože budú mať väčší vplyv na premenu vášho priestoru,“ odporúča dizajnérka Jenelle Lovings. „Môžete integrovať aj dekorácie z iných miestností domova a osviežiť priestor zadarmo,“ dodáva.

Rastliny a kvetinové aranžmány rozhodne patria do prvkov rýchleho upgradu, ktorý priestor osviežia. „Aranžovanie kvetov môže úplne zmeniť pocit z miestnosti,“ vysvetľuje pre apartmenttherapy.com dizajnérka Emma Beryl. „Svetlé kvety dodajú šmrnc, zatiaľ čo biele kytice priestor upokoja.“ Použiť sa dajú aj tie sušené.

Nevyužitý priestor na stene

Zaujímavým nápadom je aj vyplniť horné časti stien smerom ku stropu, čo môže priestor opticky zväčšiť a ťahať pohľad smerom nahor. „Či už pridáte umenie, zrkadlá alebo plávajúcu policu, využitie vertikálneho priestoru miestnosť opticky rozšíri a bude pôsobiť sviežo a ako nová,“ dodáva nakoniec Carneil Greffin.

Sedačky pre refresh obývačky nájdete aj v našom e-shope. Vyberte si z mnohých farebných prevedení a viacerých druhov látok.