ELPO Nábytok

Dnešné trendy v riešení interiérov

Dnešné trendy v riešení interiérov skrývajú mnohé aspekty. Spoločnou charakteristikou všetkých priestorov v byte je vzdušnosť, nenútenosť, individuálny výraz a štýl, pohodlie, komfort, enormné vybavenie technikou. Rovnako aj dôraz na ekologické aspekty. Namiesto kompaktného nábytku sú dnes aktuálne konštrukčné systémy, ako aj policové systémy.

Dôležitý trend v dnešnom interiérovom dizajnérstve je tiež rozširovanie obytného priestoru, V praxi to znamená, že miestnosti v byte sa stávajú viacúčelovými a využívajú sa počas celého dňa. Bývanie sa dostáva do novej fázy. Neuspokojuje už iba aktuálne potreby spojené s bývaním, ale usiluje sa urobiť si svoj domov príťažlivejším. Pri dnešnej silnej prevahe ponuky nábytku nad dopytom a vysokej kvalite produkcie si ekonomicky silnejšia skupina spotrebiteľov čoraz viac môže dovoliť luxus nakupovať nábytok očami a nie iba chladným zvažovaním.

Ako sa dnešné trendy v riešení interiérov prejavujú?

Obývacie priestory sú dnes maximálne otvorené, poväčšine sú to police a regále, sklo a ľahké konštrukcie. Na nábytkovom trhu sa teda preferujú skôr kombinovateľné systémy ako zostavy, a to ako v obývačkách aj kuchyniach.

Uprednostňuje sa jednoduchá funkcia, hlavne dobrý dizajn, trvácnosť a dobrý pomer kvality voči cene. V bytoch a domoch sa aj v pôvodných obslužných priestoroch, halách, kúpeľniach čoraz viac presadzuje multifunkčný nábytok. Vďaka tomu sa rozširuje obývací priestor a prelína sa s ďalšími časťami bytu. V súčasnom nábytku sa kladie veľký dôraz na vysokú kvalitu všetkých parametrov, ergonómiu, funkčnosť, voľbu materiálu, moderný a príťažlivý vzhľad.

A čo v kuchyni

V kuchynskom nábytku sa po vlne neosobného kovového nábytku vývoj opäť vracia späť ku kuchyniam starých materí, kde je stredom kuchyne solídny stôl, teplo a vôňa a pripravovaného jedla. Kuchyňa začína byť znova profesionálnym pracoviskom, vybaveným skvelou a na obsluhu nenáročnou technikou. Popri klasických zostavách nábytku so vstavanými spotrebičmi sa častejšie objavujú mobilné systémy kuchynského zariadenia. V spálni dominujú vysoko kvalitné a hygienické postele. Poskytujú tak podmienky pre zdravý a kvalitný spánok. Detská izba sa zariaďuje variabilným sektorovým nábytkom, ktorý nám umožňuje rast spolu s dieťaťom.

V mnohých prípadoch však v našich podmienkach sú aj tieto trendy ešte nerealizovateľné. Hlavným problémom sú priestorové dôvody bytovej výstavby a ekonomická situácia.