Dnešné trendy v riešení interiérov

Spoločnou charakteristikou všetkých priestorov v byte je vzdušnost’, nenútenosť, individuálny výraz a štýl, pohodlie, komfort, enormné vybavenie technikou a treba dať dôraz aj na ekologické aspekty. Namiesto kompaktného nábytku sú aktuálne konštrukčné systémy, ako aj policové systémy.

Dôležitý trend v dnešnom interiérovom dizajnérstve je tiež rozširovanie obytného priestoru, V praxi to znamená, že miestnosti v byte sa stávajú viacúčelovými a využívajú sa počas celého dňa. Bývanie sa dostáva do novej fázy. Neuspokojuje už iba aktuálne potreby spojené s bývanim, ale usiluje sa urobiť si  svoj domov príťažlivejším. Pri dnešnej silnej prevahe ponuky nábytku nad dopytom a vysokej kvalite produkcie si ekonomicky silnejšia skupina spotrebitel’ov čoraz viac môže dovolit’ luxus nakupovať nábytok očami a nie iba chladným zvažovaním.

Obývacie priestory sú dnes maximálne otvorené, poväčšine sú to police a regále, sklo a ľahké konštrukcie. Na nábytkovom trhu sa teda preferujú skôr kombinovateÍné systémy ako zostavy, a to ako v obývačkách aj kuchyniach.

Uprednostňuje sa jednoduchá funkcia, hlavne dobrý dizajn, trvácnost’ a dobrý pomer kvality voči cene. V bytoch a domoch sa aj v pôvodnych obslužných priestoroch, halách, kúpelňiach čoraz viac presadzuje multifunkčný nábytok. Vďaka tomu sa rozširuje obývací priestor a prelína sa s ďalšími čast’ami bytu. V súčasnom nábytku sa kladie veĺký  dôraz na vysokú kvalitu všetkých parametrov, ergonómiu, funkčnost’, vol’bu materiálu, moderný a príťažlivý vzhl’ad.

V kuchynskom nábytku sa po vlne neosobného kovového nábytku vývoj opat’ vracia spaťku kuchyniam starých materí, kde je stredom kuchyne solídny stôl, teplo a vôňa a pripravovaného jedla. Kuchyňa začína byť znova  profesionálnym pracoviskom, vybaveným skvelou a na obsluhu nenáročnou technikou. Popri klasických zostavách nábytku so vstavanými spotrebičmi sa častejšie objavujú mobilné systémy kuchynského zariadenia. V spálni dominujú vysoko kvalitné a hygienické postele. Poskytujú tak podmienky pre  zdravý a kvalitný spánok. Detská izba sa zariaďuje variabilním sektorovým nábytkom, ktorý nám umožňuje rast spolu s diet’aťom.

V mnohých prípadoch však v našich podmienkach sú aj tieto trendy ešte nerealizovateÍné. Hlavným problémom sú priestorové dôvody bytovej výstavby a ekonomická situácia.

Pridaj komentár