ELPO Nábytok

Kvalita spánku

Zdravý spánok je potrebný pre správne udržiavanie funkcií nášho organizmu.

Potreba spánku sa rozlišuje podľa veku. Za ideálnu dobu spánku sa považuje 7 až 8 hodín denne, pričom spať menej ako 6 hodín alebo viac ako 10 sa považuje za “nezdravé”. Nedostatok spánku sa prejavuje únavou počas dňa a znížením výkonnosti. Pri dlhodobom nedostatku spánku to môže viest k oslabeniu imunity, cukrovke, obezite. A preto by si mal každý nájsť dostatok času na optimálnu dĺžku spánku. Je vedecký dokázané, že naše zdravie ovplyvňuje aj kvalita spánku. Spánok nám pomáha na odbúranie stresu po náročnom dni. Depresie a rýchly životný štýl zapríčiňujú nespavosť. Aby ste sa vyhli nespavosti skúste tieto kroky:

Pravidelný zdravý spánok

Snažte sa, aby ste zaspávali v rovnakom čase a dodržiavali ideálnu dĺžku spánku

Vyhýbajte sa spánku v priebehu dňa

 • Ideálna teplota, ktorá by mala byť v miestnosti je medzi 18 až 20 ºC. (Je to však individuálne.)
 • Mali by ste oddeliť prácu od spálne, a to tým spôsobom, že odstránite všetky predmety, ktoré sú spojené s prácou, nakoľko v nás môžu podmieňovať napätie a stres.

Posteľ a matrac

Posteľ a matrac hrajú kľúčovú úlohu pri kvalitnom a zdravom spánku. Vplývajú na pohodlie, podporu tela a celkový spánkový zážitok. Tu sú niektoré aspekty:

 • Používajte posteľ len na spánok, nie na prácu.
 • Chodievajte do postele vtedy, keď ste unavený.
 • Zakúpte si kvalitný matrac a posteľ.

Na čo sa zmerať pri výbere postele a matraca?

 1. Podpora tela a správna poloha chrbtice: Správna poloha chrbtice je dôležitá pre kvalitný zdravý spánok. Matrac a posteľ by mali poskytovať dostatočnú podporu pre krčnú a bedrovú časť chrbtice. Príliš tvrdý alebo príliš mäkký matrac môže viesť k nepohodliu a časom aj bolestiam chrbta.
 2. Typ matraca: Rôzne typy matracov (penové matrace, pružinové matrace, sendvičové matrace) majú rôzne vlastnosti a výhody. Penové matrace môžu poskytovať pohodlie a odľahčenie tlaku, pružinové matrace môžu byť lepšie pre cirkuláciu vzduchu, pamäťové peny môžu prispievať k eliminácii bodového tlaku, a ďalšie matrace môžu byť hypoalergénne a odolné.
 3. Veľkosť postele: Dôležitým faktorom je aj veľkosť postele. Ak je posteľ príliš malá, môže to spôsobiť nepohodlie, obmedzený pohyb a zhoršený spánok. Pre optimálne pohodlie by ste mali vybrať veľkosť postele, ktorá vyhovuje vašim potrebám a veľkosti miestnosti.
 4. Kvalita matracového obalu: Matracový obal zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní hygienických podmienok a ochrane matraca pred prachom a alergénmi. Kvalitný, priedušný obal môže prispieť k celkovému pohodliu a hygienickým podmienkam pri zdravom spánku.
 5. Distribúcia pohybu: Ak spíte s partnerom, distribúcia pohybu je dôležitým aspektom. Matrac s minimálnym prenosom pohybu z jednej strany postele na druhú vám umožní spať nepretržite aj v prípade, že váš partner mení polohu alebo vstáva.
 6. Ochrana pred alergénmi: Ľudia náchylní na alergie by mali venovať pozornosť hypoalergénnym matracom a posteľnej bielizni. Materiály, ktoré odolávajú alergénom a dajú sa ľahko čistiť, môžu prispieť k zlepšeniu kvality spánku pre ľudí s alergiami.
 7. Ventilácia a termoregulácia: Matrac by mal mať schopnosť odvádzať teplo a udržiavať príjemnú teplotu. Príliš veľké teplo alebo chlad môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Materiály, ktoré podporujú priedušnosť a reguláciu teploty, môžu byť v tomto ohľade výhodné.

Kvalitné matrace v ELPO e-shope

Celkovo platí, že každý jednotlivec môže mať odlišné preferencie. Investícia do kvalitnej postele a matraca môže viesť k lepšiemu a zdravému spánku, ktorý má pozitívny vplyv na celkovú pohodu a kvalitu života.

Chcete si pozrieť kvalitné postele a matrace v našom e-shope ELPO? Kliknite sem.